Polski Italiano Deutsch Россию Française English Česky
Skip Navigation LinksÚvodní stránka > Hledání VH v ČR > Výsledky hledání

Výsledky hledání VH v ČR

Zadaná vyhledávací kritéria
Místo úmrtí
Přemysl
Středočeský, Kladno, Doksy, CZE2109-43315Válecný hrob s ostatkyKenotaf Václav Valenta Černá nápisová deska umístěná na velkém hrobě ze světlého kamene v centru pomníku v jeho vyvýšené části. Nad nápisovou deskou je husitský kalich. Po stranách centrální vyvýšené části pomníku jsou dvě obdélníkové nižší části s černými nápisovými deskami. V popředí před pomníkem jsou tři urnové schránky, jedna uprostřed a dvě po stranách. Hrob má krycí desky ze světlého kamene.
Nápis: VÁCLAV VALENTA PADL NA RUSKÉM BOJIŠTI U PŘEMYŠLU, 5.6.1915, V ST. 29.R. BUDIŽ TI V DÁLNÉ CIZINĚ ZEMĚ LEHKOU!
Václav ValentaDetail
Pardubický, Litomyšl, Sebranice, CZE5307-53406Pietní místo - objektArchitektura pomníku obětem světové války je založena na stupňovitých jahlancovitých hmotách, když základnu tvoří vysoký dvoustupňový podstavec, na který nasedá do tří částí členěná jehlancová hmota. Ve spodní žulové části je vsazena deska z černé žuly se zlatým nápisem: PAMÁTCE NAŠIM PADLÝM / 1914-1918. / ODPOČIŇTE V POKOJI / V CIZÍ ZEMI PO BOJI // Navazuje menší a užší kvádrová hmota, z které vystupuje vysoký komolý jehlan, nesoucí černou žulovou desku se jmény a životními daty padlých, nad ní je umístěn v úzkém reliéfu zlatý kříž. Vrcholová tvář je tvořena sníženým jehlanem. Náhrobek je obklopen parkovou úpravou a oplocen. Historie pomníku (zdroj: publikace Tvář naší svobody 1914-1918, Kamil a Šimon Votřelovi) Pomník byl postaven roku 1928. Byl hrazen ze sbírky občanů a stál 808 Kč. Pomník a okrasnou zahradu vyrobil pan Kubíček z Poličky. "Veřejnosti odevzdán 26. srpna 1928, pan Václav Renza, č.16, který prožil celou válku, poukázal ve své řeči na utrpení a hrůzy válečné, z nichž vzešla národu českému svoboda a samostatná republika, které si musíme vážit a udržet, pan František Kovář č.6, který byl také ve válce, přečetl spis o zásluhách legionářů. Naposled zapěla se národní hymna a občané v povznesené náladě pozdě večer se rozcházeli do svých domovů." (Obecní kronika Kaliště, str. 80)
Josef HylerDetail
Olomoucký, Olomouc, Velká Bystřice, CZE7107-53917Pietní místo - objektMezi objektem bývalé lékárny a školy na zelené ploše se umístěn pomník TGM. Na plochém pískovcovém kameni je umístěna socha Tomáše Garrigua Masaryka v nadživotní velikosti. Za ní je u zdi lékárny na nízké zdi z lomového kamene deska se jmény obětí 1. sv. války (Pamětní deska pochází z roku 1920, což připomíná nápis na dolní části: KU SLÁVĚ A VZPOMÍNCE VĚNOVÁNO V ROCE 1920). Na zadní části podstavce pomníku TGM byla dříve umístěna deska se jmény obětí 2. sv. války z řad obyvatel města.Ta se zde však již nenachází.
Sochu před základní školou TGM ve Velké Bystřici pořídili legionáři a pokrokové spolky po první světové válce. Měla být Sochou svobody. Sochař Čeněk Palík z nedalekých Tršic vysochal z hořického pískovce dílo v nadživotní velikosti, přes tři metry vysoké. Sochu odhalili 20. května 1923, ale za války ji před Němci místní stačili po částech ukrýt. Když ji v létě 1946 vykopali, zjistili, že už nepůjde scelit. Kopii vytvořil žák původního autora sochař Jan Trška a byla postavena na dvůr Nové školy. Odhalení se zúčastnil syn a tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk. V únoru 1976 se situace opakovala, bystřická socha Masaryka skončila v Olomouci. V prosinci 1989 sochu nalezli ve dvoře chválkovického statku. Nového odhalení se zúčastnil i Tomáš Baťa, významné osobnosti kraje vč. tehdejšího rektora Univerzity Palackého Josefa Jařaba a škola opět získala Masarykovo jméno.
František VrátnýDetail
Olomoucký, Olomouc, Velký Újezd, CZE7107-53985Pietní místo - objektNa soklu z umělého kamene je umístěn pilíř z leštěné černé žuly, s římsami, zakončený komolým jehlanem, s vrcholem ve tvaru jehlanu. Na pilíři jsou pamětná nápisy a jména připomenutých ve zlatém písmu. Okolí pietního místa je upraveno šedou zámkovou dlažbou s obrubníky. Nápis na pomníku: Upomínka padlým a zemřelým ve světové válce, I. II. Na dolní části pilíře je pak nápis: Věnuje obec a místní spolky. Pomník je prací olomouckého kameníka J. Havláska z 20. let 20. století.
František MetelkaDetail
Jihomoravský, Moravský Krumlov, Petrovice, CZE6212-55864Pietní místo - ostatníPomník se nachází v parčíku u kostela v obce Petrovice u Moravského Krumlova, na pozemku p. č. 1699/3.Pomník byl zbudován na bývalém hřbitově v místech původního středověkého kostela, na náklady "omladiny petrovské". Je věnovaný padlým petrovickým občanům. Památník je věnovaný padlým petrovickým občanům
K památníku byla osazena pamětní deska věnovaná obětem 2. světové války Janu Vodákovi (*21.12.1893, + 25.10.1944) a Anežce Bauerové *21.12.1924, +1.5.1945).
Jan  BlažekDetail
Pardubický, Litomyšl, Osík, CZE5307-6908Pietní místo - objektPamátník obětem 1. světové války sestává z drobné plochy lemované pískovcovým rámem, vysypaným drobným kamením a vlastního památníku. Architektura je založena na vysokém pískovcovém podstavci, ve tvaru jehlanu, v horní části uťatého, opatřeného ve středové mírně vystupující části nápisem: OBĚTEM SVĚTOVÉ VÁLKY 1914-1918 a z bočních stran opatřený jmény padlých s čísly popisnými. Památník vrcholí plastikou mladého muže pokládajícího lipový věnec na přilbu, ležící u jeho nohou.
Již v průběhu válečných let jednalo zastupitelstvo o tom, že po skončení války postaví svým občanům, kteří padli, důstojný pomník. Peníze na něj se postupně ukládaly v místní kampeličce. Na jaře 1921 byla doplněna požadovaná částka. Pomník byl zadán vytvořit sochaři Josefu Reilovi (1866-1935) z Chocně a náklady na jeho zbudování činily asi 15 000 Kč. Slavnostní odhalení se konalo v neděli 24.07.1921 na účasti velkého počtu lidí. Pomník byl umístěn v parčíku u Horní hospody, vedle lípy Svobody. Hlavním řečníkem byl žurnalista sibiřských legií Ing. J. Pavel. Na vkusném honosném pomníku je vytesáno 38 jmen občanů Osíka, jejichž hroby jsou rozesety od Itálie po Sibiř. - Pamětní kniha obce Osík (autor Bernard Beniš).
František HorskýDetail
Královéhradecký, Dvůr Králové nad Labem, Mostek, CZE5203-37692Pietní místo - deskaPůvodně byl památník vystavěn jako malá kaplička, ve které byla umístěna mramorová deska se jmény padlých. Ta byla v neurčené době zbourána a deska odstraněna. V r. 1989 byla deska objevena a následně přemístěna na místní, dnes bývalý německý hřbitov. V roce 2008 byla deska zrestaurována a umístěna do soklu vyzděného z pískovcových kamenů na původním místě u budovy staré národní školy. Okolí je upraveno včetně původního schodiště.
restaurování a přemístění v roce 2008 bylo financováno obcí Mostek ve výši 50 000 Kč, v roce 2023 stav nezměněn.
Inf. Albin KuhnDetail
Vysočina, Humpolec, Humpolec, CZE6103-8702Pietní místo - objektSpodní část tvoří kvádr z leštěného pískovce a ze všech čtyř stran jsou umístěny pamětní desky. Horní část tvoří sousoší postav v životní velikosti a na vrcholu sochy je umístěna mužská postava v životní velikosti.
Pomník uprostřed náměstí je dílem táborského sochaře Rudolfa Kabeše a připomíná oběti obou světových válek. Byl slavnostně odhalen na dnešním Horním náměstí dne 26. září 1926.
František Kváš, Jan AlbrechtDetail
Středočeský, Rakovník, Čistá, CZE2121-2384Pietní místo - deskavelké desky z leštěné černé švédské žuly osazené na samostatné litinové stojany před fasádu Obecního úřadu.Jsou doplněny vestavěným elektrickým osvětlením v nosných sloupcích
budova čp. 1 p.č. 703 částka 713 000,- Kč.
Bartoloměj PešekDetail
Středočeský, Nymburk, Sadská, CZE2118-3184Pietní místo - objektSocha muže s praporem umístěná na podstavci, vše ze žlutého pískovce. Celková výška cca 4,5 m. Před pomníkem a z jeho stran jsou umístěny desky z černé žuly se jmény padlých.
Pomník obětem I. a II. světové války
Antonín PiskáčekDetail
Data pager
Položek na stranu:
PageSizeComboBox
select
  46 záznamů na 5 stranách